Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

Na Fandomie chcemy zjednoczyć wszystkich fanów i pomóc im zbudować jak najlepsze zasoby o tematach, którymi się pasjonują. Takim tematem może być serial lub anime, film lub cała seria filmów, gra albo seria gier, marka zabawek, cykl książek, fikcyjne uniwersum lub cokolwiek innego, czego możesz być fanem. Kiedy fani są zjednoczeni, tworzą silniejsze społeczności. Współpracując i łącząc swoje najlepsze cechy, są w stanie zbudować najlepsze wiki.

Tam gdzie istnieje wiele wiki opisujących tę samą tematykę, fani dzielą swoje wysiłki i rywalizują o czytelników, edytorów oraz autorytet. Zduplikowana zawartość, którą tworzą, jest karana przez wyszukiwarki internetowe, takie jak Google – zwłaszcza wtedy, gdy nowa wiki kopiuje strony z już istniejącej. W rezultacie obie wiki pojawiają się niżej w wynikach wyszukiwania, otrzymują mniej odwiedzin i przyciągają niższą liczbę nowych członków społeczności.

Kiedy tworzysz nową wiki, sprawdź czy nie istnieje już społeczność opisująca ten sam temat.

Na przykład jeżeli uwielbiasz Harry’ego Pottera i chcesz podzielić się szczególnymi informacjami o świecie czarodziei z innymi fanami, dołącz do istniejącej społeczności Harry’ego Pottera i pomóż jej, zamiast zaczynać ze swoją własną wiki od zera. Jeżeli zainteresujesz się wiki, która jest opuszczona, możesz ją adoptować.

Kiedy mogą istnieć dwie wiki o tej samej tematyce?

Kiedy tylko nowo utworzona wiki jest rozpoznana jako duplikat przez automatyczne narzędzie dopasowywania Fandomu, jej założyciel zostanie zapytany dlaczego jego zdaniem wiki powinna istnieć.

Możemy mieć fałszywe dopasowanie, a twoja wiki okażę się nie być do końca duplikatem – w przypadku takiej sytuacji możesz zacząć tworzyć jej zawartość. W przypadku niektórych specyficznych sytuacji, wiki może nie być zaliczona do duplikatów, nawet jeśli jej tematyka jest aktualnie omówiona w innym miejscu:

Jest to wiki typu fanon

Jesteś poważnie zaangażowany w rysowanie, pisanie fanfictionu lub granie w role-play w twoim ulubionym fikcyjnym uniwersum lub chcesz opisać inne dzieła stworzone przez fanów, które nie są wliczane w oficjalne źródła? Wiki typu fanon obejmują tę samą tematykę co wiki opisujące kanon, ale skupiają się bardziej na tworzeniu kreatywnej treści, a nie na faktycznym dokumentowaniu. Z racji tego, że oddzielenie fanfictionu lub fanartu od kanonicznej informacji może być trudne, stworzenie dla nich oddzielnej wiki jest sensownym posunięciem. Nie konkuruje ona z główną wiki o tę samą publiczność, lecz raczej się z nią wzajemnie uzupełnia.

Na przykład Biblioteka Arkanii nie jest duplikatem Emirepedii, ponieważ skupia się na pisaniu własnych historii przez jej czytelników, a nie na kanonicznym świecie Gwiezdnych wojen.

Jeżeli twoim celem jest stworzenie fanonu, prosimy o pisemne wyjaśnienie różnic pomiędzy nią, a już istniejącą społecznością.

Ta wiki opisuje część, której nie obejmuje już istniejąca

Planujesz pisanie o sequelu, prequelu, remaku lub innym typie twórczości, która jest pochodna dla już istniejącej tematyki? Generalnie najlepiej trzymać tego typu informacje na tej samej wiki, ponieważ osoby interesujące się daną serią są przeważnie ciekawe informacji o pozostałych jej częściach.

Jednakże jeżeli społeczność nie może lub nie obejmuje tej części na istniejącej wiki, możesz założyć dla niej osobną wiki. Jeśli nie jesteś pewny czy obecna wiki planuje opisywać daną część, możesz zawsze skontaktować się z jej administratorami i o to zapytać.

W takim przypadku podaj proszę link do twojej konwersacji z administratorami istniejącej wiki.

Wiki dla adaptacji w postaci innego medium

Star Wars: The Old Republic jest społecznością, gdzie oddzielna wiki o Star Wars ma sens

Planujesz opisać grę wideo, która bazuje na serii książek lub film stworzony na podstawie mangi, a wiki o pierwowzorach tematu już istnieją?

Czasami ten sam temat może być bardzo różnie traktowany w różnych mediach i być skierowany dla innej grupy docelowej. Dla przykładu, gra wideo bazowana na popularnej książce może być bardziej powiązana z innymi grami niż z samym materiałem źródłowym. W takim wypadku posiadanie oddzielnej wiki może być lepszym rozwiązaniem niż umieszczanie wszystkich informacji na jednej, powodując kolidowanie ze sobą struktury treści oraz jej tonu.

Na przykład angielska Star Wars Wiki opisuje filmy, powieści i seriale, a gra wideo Star Wars: The Old Republic jest szczegółowo opisana na oddzielnej wiki. Służy ona za przewodnik dla graczy i zawiera szczegóły techniczne opisane w sposób, w jaki Wookiepedia nie może tego zrobić.

Jakie są złe powody zakładania nowej wiki o istniejącym już temacie?

W przeszłości każdy na Fandomie mógł założyć wiki o każdym temacie bez żadnych restrykcji. W rezultacie, użytkownicy czasem tworzyli wiki – w tym duplikaty – dla powodów, których Fandom nie może już dłużej akceptować. Poniżej wymieniono najczęstsze z nich i wyjaśniono, dlaczego nie mają już zastosowania:

Nie lubię ludzi z istniejącej społeczności

Pokłóciłeś się z administratorem lub innym użytkownikiem? Twoje pomysły na temat tego, jak wiki powinna wyglądać lub zostać zorganizowana, zostały odrzucone przez społeczność? Zespół administratorów wykonuje frustrująco okropną pracę? A może po prostu czujesz, że byłoby naprawdę fajnie, gdybyś był jedyną osobą, która ustala wszystkie reguły?

Podczas gdy absolutnie rozumiemy, że może być niezwykle ciężko współpracować z niektórymi użytkownikami lub administratorami i jak frustrujące może być to, gdy twoje pomysły nie mogą zostać zrealizowane bez zgody innych osób, nie sądzimy, iż takie powody są wystarczające do stworzenia zduplikowanej wiki. To nie rozwiązuje pierwotnego problemu, a w dodatku może podzielić poprzednio połączoną społeczność fanów i może doprowadzić do wyizolowania ciebie.

Jeżeli czujesz, że administratorzy wiki lub jej inni użytkownicy poważnie niszczą społeczność, a ich zachowanie jej szkodzi i nie jesteś upoważniony do rozwiązania tego problemu samodzielnie, prosimy o kontakt z jednym z helperów. Jeżeli z jakiegoś powodu polscy helperzy nie są dostępni, powiadom o zaistniałej sytuacji pracowników Fandomu.

Możesz także zapoznać się z poniższymi zasobami:

Istniejąca wiki jest w złym stanie

Czasem jest łatwiej zacząć od nowa niż budować wiki na podstawie niedoskonałych początków innych. Jeżeli okaże się, że ustalona struktura zawartości lub zasady wiki nie działają, lub treść artykułów jest niskiej jakości, wprowadzanie ulepszeń może być żmudne i czasochłonne. Jednak kiedy tworzysz oddzielną wiki aby zacząć od początku, konkurujesz z już istniejącą o wyświetlenia, ranking Google i ostatecznie innych edytorów, co w rezultacie daje dwie oddzielne strony, które są mniejsze niż mogą być.

Zachęcamy cię do pracy z administratorami lub innymi aktywnymi edytorami na już istniejącej wiki, by razem z nimi wymyślić plan, według którego możecie zmienić wiki wspólnie. Jeżeli wiki, na której widzisz sporo rzeczy do ulepszenia, nie posiada aktywnej administracji, możesz ją adoptować.

Chcesz stworzyć własną stronę bez współpracy z innymi

Fundamentalną kwestią cechującą działanie wiki jest kooperacja. Najlepsze rezultaty osiągają ludzie, którzy pracują razem, a każdy z nich wnosi swoją wiedzę i mocne strony. Jeżeli z natury nie jesteś osobą, dla której współpraca jest ważna i nie chcesz, aby ktokolwiek inny ingerował w to co robisz, prawdopodobnie inna platforma niż Fandom nadaje się lepiej do tego, czego potrzebujesz.

Potrzebujesz oddzielnej wiki do testowania złożonych skryptów lub szablonów

Jeżeli jesteś nowym edytorem, który chciałby wypróbować edycję i zaznajomić się bardziej z wikitekstem gdzieś z dala od bacznych oczu innych, nie potrzebujesz zakładania zupełnie nowej wiki. Zamiast tego możesz utworzyć podstrony dla twojej strony użytkownika, na przykład tutaj: https://spolecznosc.fandom.com/wiki/User:Twoja_nazwa_uzytkownika/Piaskownica.

Jednakże jeżeli potrzebujesz przetestować bardziej skomplikowane zadania obejmujące wiele stron, szablonów i nawet przestrzeń nazw i nie chcesz ryzykować zakłócania pracy na istniejącej wiki, możesz założyć swoją własną testową wiki. Nie powinna być ona kopią istniejącej wiki, ponieważ może to wprowadzić w zakłopotanie wyszukiwarki internetowe raz użytkowników co do tego, która z wiki jest w rzeczywistości aktualnym, niezawodnym zasobem.

Przegląd duplikatów wiki

Tworzenie duplikatu wiki.png

Jeżeli twoja wiki jest oznaczona jako duplikat w trakcie procesu tworzenia i jesteś pewny, że mimo to chcesz ją założyć, daj nam znać, że pasuje do któregokolwiek z podanych przypadków, wybierając jedną z opcji. ‘’’Przyjrzymy się twojej prośbie w ciągu 5 dni roboczych’’’. Miej na uwadze, iż jeżeli pracownik Fandomu nie zgodzi się z twoim stanowiskiem, wiki zostanie ‘’’usunięta bez żadnego powiadomienia’’. Jeśli chcesz sprzeciwić się usunięciu albo nie masz pewności, czy temat, o którym chcesz pisać uzasadnia utworzenie nowej wiki, zawsze możesz zapytać Fandom bezpośrednio.

Jeżeli Fandom zaakceptuje powody, dla których chcesz opisywać istniejący już temat, twoja wiki jest zatwierdzona i możesz spokojnie tworzyć jej zawartość, zaprojektować wygląd i przyciągnąć więcej edytorów.

Nie wahaj się skontaktować się z pozostałymi społecznościami opisującymi ten sam lub powiązany temat i nawiązać z nimi współpracę! Możecie wzajemnie wzmacniać swoją pozycję w Google i w sieci poprzez linkowanie do siebie i udzielanie sobie wzajemnych rad. W późniejszym czasie możesz zdecydować, że twoja tematyka i sposób, w jaki ją opisujesz pokrywają się z inną istniejącą wiki i zechcieć zjednać swoje wysiłki. Nie jest to żadnym problemem – zawartość może zostać łatwo przeniesiona, a wiki mogą zostać połączone w jedną.

Ktoś skopiował moją społeczność!

Zastosuj poniższe wskazówki jeżeli odkryjesz, że ktoś stworzył wiki o tej samej tematyce jak ty i dokładnie kopiuje twoją zawartość, wygląd lub artworki.

Jeżeli zrobiono to bez przypisania autorstwa skopiowanej zawartości na zasadach licencji Creative Commons, np. nie podano linku do strony na twojej wiki, z której wzięto zawartość, doszło do złamania zasad licencji Fandomu. W takim wypadku zostaw wiadomość założycielowi wiki lub dokładnie osobie, która skopiowała twoją zawartość, odeślij ich do strony licencyjnej Fandomu i poproś o usunięcie skopiowanej zawartości lub przynajmniej o uznanie autorstwa. Jeżeli odmówią, prosimy o kontakt z helperami.

Łączenie społeczności

Jeżeli chcesz połączyć swoją społeczność z inną, aktualnie istniejącą wiki, zacznij proszę dyskusję o tym z członkami obu społeczności. Jeżeli zgoda zostanie udzielona z obu stron, zobacz Pomoc:Łączenie społeczności aby dowiedzieć się, jak je połączyć.

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement