FANDOM


 • Chciałbym założyć wiki o grze. Tylko mam problem z obrazami - czy mogę dodawać zrzuty ekranu i ikonki z gry dodając licencję dozwolonego użytku (fair use), czy muszę dodać jakąś inną, czy może w ogóle nie mogę dodawać takich obrazów?

    Wczytuję edytor...
  • Właściwie zależy to od przypadku. Jeśli wydawca/twórca mieści się w Stanach to fair use stanowi dobrą odskocznię. Chociaż warto tutaj zwrócić uwagę, że jest to rodzaj obrony, a nie ścisłe prawo. Przy produkcji polskiej, bardziej pasuje prawo cytatu.

   Ogólnie w takich wypadkach warto zrobić szablon dedykowany dla plików pochodzących z danej gry i zawrzeć w nim odpowiednie informacje, jak w jakim celu ten obraz został przesłany itp. Nie zaszkodzi też zanurkować do jakiegoś regulaminu, bo może znajdują się tam jakieś uwagi na ten temat. W dzisiejszych czasach pojawiają się konkretne zapisy na temat tworzenia materiałów wideo jak let's playe, czy ogólnego streamowania. Jak coś znajdziesz to najlepiej zacytować w szablonie i podlinkować oryginał. Sekcję w stylu, że „wszelkie prawa należą do XYZ” też nie zaszkodzi do szablonu dodać.

   No i jest jeszcze to, że najprawdopodobniej, jeśli będzie jakiś problem, to najpierw pojawi się prośba o usunięcie do FANDOMU, co skończy się usunięciem pliku/plików i możliwością formalnego odwołania. Dopiero przy odwołaniu pojawia się jakakolwiek możliwość pozwu ze strony właściciela praw autorskich.

     Wczytuję edytor...
  • Chodzi o grę PlayerUnknown's Battlegrounds, a twórcą jest koreańskie studio Bluehole. Na angielskiej wiki w szablonie do obrazów jest "This file is copyrighted. It will be used in a way that qualifies as fair use under US copyright law." Więc chyba fair use wystarczy, ale sprawdziłem regulamin użytkowania gry (EULA) i jest tak zagmatwany, że nie zdołałem nic z tego wyciągnąć.

   Więc po prostu zrobię ten specjalny szablon. I to właśnie mi chodziło, czy twórca ma prawo pozwu, bo zawsze się nad tym zastanawiam, przesyłając jakiekolwiek pliki.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.