FANDOM


 • Cześć, fakt że po długim czasie, ale dopiero dzisiaj mi się to wyświetliło i od razu zwróciłem na to uwagę. Otóż na YouTube jest jeden z pierdyliarda typowo rakowych kanałów z ciekawostkami robiony pod dzieci, może właśnie dlatego do tej pory tego nie widziałem. Tutaj daję link. Praktycznie wszystkie filmiki o tytule "BLOK EKIPA - COŚTAM - KILKA FAKTÓW" to są normalnie zajumane słowo w słowo czytane artykuły ze społeczności Blok Ekipa Wiki, ktoś się nawet nie stara tego parafrazować, ani nawet choćby zmieniać szyk wyrazów, ba! czyta nawet tam, gdzie są błędy, do tego nigdzie nie ma zmianki o tym, skąd jest czytany tekst. Przesyłam dla przykładu filmik o Cieślaku i wersję artykułu o Cieślaku sprzed wrzucenia filmiku. Na encyklopedii są ludzie mający sporo edycji, sporo dokonały też osoby niezarejestrowane, każdy włożył w to trochę pracy. Mógłby ktoś, kto się bardziej na tym zna, coś z tym zrobić? :-/

    Wczytuję edytor...
  • Nie zrobisz z tym nic. Dlaczego?

   Licencja na jakiej publikujesz swoje treści w pełni dopuszcza wykorzystanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie artykułów z twojej wiki (inaczej ma się to z obrazami, one objęte są innymi licencjami w zależności od pochodzenia). Licencja ta (CC-BY-SA z wersji 3) pozwala nawet na w pełni legalne zarabianie na twojej pracy, więc reklamy podczas filmów także nie stanowią problemu.

   EDIT: Aczkolwiek autor zobowiązany jest podać autorstwo (w przypadku wiki - link do artykułu i jego historii oraz autorów), choć w praktyce nie ma raczej szans na zdjęcie filmu z tego powodu przez YouTube (zwłaszcza tyle czasu po publikacji...), jedyne co możesz zrobić to nazwać autora filmów bucem i strzelić na niego focha ;P

     Wczytuję edytor...
  • W sumie to mnie to nawet mocno nie obchodzi, bo to stare filmiki dla dzieci,  treść artykułów się mocno zmieniła, a i on też na tym nie zarabia, bo by go SPInka zaraz dojechała. Jeśli nie da rady z tym nic zrobić, to trudno,  może się z nim skontaktuję jakoś na maila czy inaczej i jakoś to załatwię polubownie, zobaczę.  W każdym razie dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedź :D

     Wczytuję edytor...
  • Fakt, że treści są udostępniane na licencji CC-BY-SA 3.0 jest często przegapiany przez wielu użytkowników. Jednak nawet biorąc to pod uwagę, należy zwrócić uwagę, że licencja „działa” tylko jeśli jej wymagania zostały spełnione. Samo uznanie autorstwa w wersji 3.0 wymaga podania tytułu, autora(-ów) (link do historii lub creditsów w przypadku arta na wiki), źródła i licencji.

   Na zalinkowanym przykładzie widać, że wymagania nie zostały spełnione, co jest naruszeniem licencji, a to powoduje jej wygaśnięcie (7.1). Co więcej, licencja jest utracona całkowicie i nawet uzupełnienie wymagań jej nie przywróci. Do tego wymagana jest już wyraźna zgoda (1.i).

   W skrócie: naruszenie oznacza utratę licencji, a skoro licencja została utracona, to działa standardowe prawo autorskie. Więc z perspektywy prawnej, jest to standardowe naruszenie praw autorskich. Kwestia pozostaje po stronie YouTube i tego jak podchodzą do roszczeń dotyczących naruszeń praw autorskich pochodzących od maluczkich.

   Ważne jest też to, że samemu masz prawa wyłącznie do swoich diffów, więc możesz złożyć roszczenie dotyczące wyłącznie tych diffów, a nie „całego artykułu”. Jednak w przypadku takiego filmu, usunięcie akapitu, zdania, czy kilku słów, które zostały dodane przez zgłaszającego roszczenie i tak wiąże się z jego ściągnięciem i w najlepszym wypadku przesłanie zmodyfikowanej wersji. (Co oczywiście nie spowoduje odzyskania licencji do diffów innych autorów. Licencja jest tracona automatycznie, a nie wtedy kiedy ktoś zauważył. Jednak to oni muszą dochodzić swoich praw.)

   Edit: Jeszcze warto nadmienić, że tak samo jak przy dochodzeniu praw, przywrócić licencję także możesz wyłącznie w stosunku do swoich diffów. Nawet jeśli umówisz się na coś w stylu: „uzupełnij uznanie autorstwa i będzie spoko”, to dowolny z pozostałych autorów będzie mógł złożyć roszczenie dotyczące swoich diffów.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.