FANDOM


 • Mam pytanie: czy da się włączyć do zupełnie nowej wikii (stworzonej np. dzisiaj) stary edytor źródłowy?

    Wczytuję edytor...
  • Cześć,

   wiki utworzone po 11 marca 2020 roku korzystają z platformy UCP opartej na MediaWiki 1.33. Fandom nie przewiduje możliwości uruchomienia starego edytora źródłowego na nowej platformie. Powrót do starszej wersji opartej na MW 1.19.24 również nie jest możliwy.

   Pozdrawiam, Pedyjczyk

     Wczytuję edytor...
  • Według mnie to jest narzucanie edytora który nie ma w sobie prostoty i intuicyjności. Powinni dodać opcję wybrania, czy chcemy mieć na swojej wikii stary czy nowy edytor. Pozdrawiam, Adam

     Wczytuję edytor...
  • Hej! Tak jak wspomniał o tym Pedyjczyk, powrót do starego edytora źródłowego nie jest i nie będzie możliwy. Nowy jest jednak częścią pakietu VisualEditora i nazywa się Edytor Wikikodu 2017. Jest to zdecydowanie nowsza i bardziej rozbudowana technologia, która oferuje użyteczne funkcje takie jak np. interfejs wyszukiwania i zamieniania tekstu czy usprawnione podświetlanie składni.

   Więcej na temat zmian płynących z UCP (de facto całkowicie nowej platformy technologicznej dla wiki na Fandomie) możesz dowiedzieć się z oficjalnych blogów oraz wspomnianej strony pomocy.

   Jeśli masz także opinie (niezależnie od tego czy pozytywne, czy nie), śmiało możesz się nimi podzielić ^^

     Wczytuję edytor...
  • Klasyczny edytor źródłowy/wizualny opiera się na dość starej wersji edytora, który przed modyfikacjami developerów Fandomu nawet nie obsługiwał wikitekstu. Mając do wyboru, przepisywanie edytora od podstaw pod nową platformę (MediaWiki dość mocno się zmieniło te 14 wersji do przodu) a użycie gotowego rozwiązania, które jest powszechnie wykorzystywane na innych wiki... firma wolała postawić na to drugie.

   Ponadto samo RTE również nie jest bez wad i potrafiło całkowicie zepsuć źródło strony przy edycji.

     Wczytuję edytor...
  • Funkcję wyszukiwania i zamieniania można było po prostu zastąpić poprzez Ctrl+F, wpisać daną część składni i to wystarczy to nie jest jakoś zbytnio ciekawa funkcja, podobnie jak podświetlanie składni, które w starym edytorze wystarczająco dobrze działało. Nie zgodzę się natomiast z tym, że stary edytor źródłowy psuł źródło strony.

     Wczytuję edytor...
  • Sam fakt, że nowy edytor źródłowy jest częścią VisualEditora, nie jest zbytnio pocieszający, bo sam edytor wizualny nie oferował tyle samo funkcji co źródłowy.

     Wczytuję edytor...
  • Pedyjczykowi chodziło o edytor klasyczny, lub tak zwany Rich Text Editor (RTE), który jest pochodną starego edytora źródłowego i on zdecydowanie był powodem wielu problemów ze stronami i niszczeniem ich kodu.

   To co powiedziałem pozostaje jednak bez zmian, możesz napisać co ci odpowiada a co nie w nowym edytorze, a Twój głos zostanie przekazany do staffów, powiedzenie jednak, że nowy edytor jest zły bo jest zły i stary był lepszy w niczym nie pomaga i zaprowadza status quo w którym użytkownicy są niezadowoleni, ale nie da się nawet konkretnie stwierdzić z jakiego powodu, nie mówiąc już o odpowiednim zinterpretowaniu tego niezadowolenia.

   Nowy edytor na UCP jest dokładnie tym samym którego używają wszystkie wersje językowe Wikipedii i większość innych projektów Fundacji Wikimedia, to najbardziej nowoczesne rozwiązane do edytowania stron jakie aktualnie jest dostępne.

     Wczytuję edytor...
  • Adam Klocusky napisał: Sam fakt, że nowy edytor źródłowy jest częścią VisualEditora, nie jest zbytnio pocieszający, bo sam edytor wizualny nie oferował tyle samo funkcji co źródłowy.

   Nowy edytor źródłowy oferuje cały zestaw nowych funkcji, włączając w to m.in. zintegrowane narzędzie wstawiania linków (stare podpowiedzi linków nie są jeszcze gotowe), wstawianie i przesyłanie obrazów bezpośrednio w edytorze, dodawanie przypisów i wiele innych. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj na MediaWiki.org.

   To co można zaobserwować na UCP to przeskok technologiczny o 8 lat, który wiąże się z nieuchronnymi zmianami i koniecznością zmiany starych przyzwyczajeń. Osobiście apeluję o danie UCP szansy i próbę spojrzenia na nie chłodnym okiem, bo same zmiany mają znacznie głębsze podłoże i dają fundament do rozwoju jakiego nigdy nie dałoby się osiągnąć na bazie z 2012 roku, na której działają stare wiki na Fandomie.

     Wczytuję edytor...
  • Adam Klocusky napisał: Sam fakt, że nowy edytor źródłowy jest częścią VisualEditora, nie jest zbytnio pocieszający, bo sam edytor wizualny nie oferował tyle samo funkcji co źródłowy.

   Z VisualEditora korzysta większość projektów Fundacji Wikimedia, w tym wszystkie wersje językowe Wikipedii. Fandom również planował uczestniczyć w jego rozwoju jeszcze zanim zakupił Gamepedię i ogłosił UCP, jednakże szybko porzucił projekt nie aktualizując swojego forka nawet o zmiany wykonane przez Fundację.

     Wczytuję edytor...
  • Ja nie piszę, że nowy edytor jest zły, tylko, że jest wg. mnie nieintuicyjny oraz że brakuje mu prostoty.

     Wczytuję edytor...
  • Natomiast rzeczy, które bym widział w nowym edytorze to taki boczny pasek (chodzi o dane fragmenty paska zaznaczone na czerwono).
   20200707 184943
     Wczytuję edytor...
  • Wszystkie opisywane przez Ciebie opcje są dostępne w innej formie. Niemniej możesz wysłać do Fandomu swoją propozycję zmiany tego zachowania.

     Wczytuję edytor...
  • Wiem, że istnieje takie coś (tj. takie opcje). Chodzi o uproszczenie tego w sposób podobny do starego. Obecnie na UCP trzeba klikać w zakładki aby dostać się do funkcji, które zaznaczyłem na czerwono wyżej.

     Wczytuję edytor...
  • Wygląda na to, że jedyny problem jaki masz z nowym edytorem, to fakt że sam przyzwyczaiłeś się do czegoś innego, bo jak sam zauważasz: wszystkie potrzebne ci funkcje są tam obecne, a są też i nowe w znacznej ilości.

     Wczytuję edytor...
  • Finalnie powiem tak: fajnie byłoby móc sobie skonfigurować górny pasek narzędzi pod swoje potrzeby edytorskie.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.